Pies na wakacjach – czyli zabrać psa czy zostawić?

Wakacje to czas odpoczynku i zabawy dla całej rodziny. W tym szczególnym okresie roku powinniśmy jednak pamiętać, że pies także jest członkiem naszej rodziny. Dlatego każdy wyjazd, czy to krajowy czy zagraniczny, powinien go przewidywać w sowim planie. Pies to istota społeczna, która będzie dobrze się czuła wszędzie tam, gdzie są jego najbliżsi.

W XXI wieku nie ma już problemów z zabraniem psa ze sobą na wakacje. Czworonogi nie tylko jeżdżą samochodami, pociągami czy tramwajami, ale też latają samolotem i pływają promem. Wystarczą tylko dobre chęci, by spędzić wakacje wesoło z całą rodziną, a więc także z ukochanym pupilem.

Mieszkanie z psem w hotelu

Coraz więcej hoteli i pensjonatów umożliwia wypoczynek z psem. Wystarczy tylko, że nasz zwierzak posiada aktualną książeczkę, ważne szczepienia i potrafi się odpowiednio zachować. Dotyczy to głównie dużych i średnich psów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla innych mieszkańców hotelu, jednak także niewielkie czworonogi mogą uprzykrzyć życie wszystkim gościom hotelowym.

Zabierając psa na wakacje warto odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim musimy spakować jego ulubione rzeczy. Przyda się kocyk, zabawka a także miska na jedzenie, smycz i obroża. Pies na wakacjach musi bowiem być pod naszą stałą kontrolą. Nie może biegać samopas ani po hotelu, ani po terenie przed nim. Obowiązkiem każdego właściciela, nawet tego, który posiada najbardziej przyjaznego psa na świecie, jest trzymanie go na smyczy. Nie wszyscy muszą  być bowiem zainteresowani bliższą znajomością z naszym czworonogiem.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Wielki pies i wakacje

O ile zabranie yorka czy jamnika do samochodu i hotelu nie nastręcza większych trudności, o tyle problem może się pojawić przy psach dużych i bardzo dużych. Takie rasy jak bernardyn, owczarek środkowo azjatycki czy kaukaski też chętnie pojadą z nami nad morze czy w góry, jednak ich transport może być utrudniony. Wybierając się na wakacje z wielkim psem trzeba więc posiadać odpowiednio duży transporter lub wolną tylną kanapę. Wielkie psy są zazwyczaj dużo spokojniejsze niż ich mali pobratymcy, nie będą skakać po samochodzie i szczekać. Konieczne okaże się jednak zabranie wody i właściwej ilości jedzenia na podróż.

W hotelu czy pensjonacie duży pies nie jest zbyt mile widziany. Budzi grozę samym swoim wyglądem, a dodatkowo może brudzić i zostawiać wszędzie sierść. Jeśli posiadamy takiego psa powinniśmy go zawsze prowadzać na smyczy i w miejscach bardziej ludnych – w kagańcu. Naszym obowiązkiem jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim ludziom wokół i innym psom.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Psie hotele

Jeśli wyjeżdżamy bardzo daleko, a nikt z rodziny czy przyjaciół nie zdecydował się zająć naszym pupilem będziemy musieli zostawić go w specjalnym hotelu. Tak otrzyma swoją budę, kojec i miskę. Będzie to dla niego jednak bardzo traumatyczne przeżycie, gdyż pies nie rozumie dlaczego nagle musi zmienić miejsce zamieszkania. Dodatkowo rozłąka z właścicielem może spowodować, że poczuje się porzucony, stanie się apatyczny i przestanie jeść. Dlatego z oddania psa do hotelu powinniśmy korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Dbajmy także o to, by wybrany przez nas hotel cieszył się dobrą sławą. Najlepsze są miejsca, w których psy są regularnie wyprowadzane na spacer i pod stałą opieką weterynarza. Aby nasz pies został przyjęty do takiego hoteliku musi mieć ważne szczepienia i nie wykazywać agresji, zwłaszcza w stosunku do innych psów. Warto dać mu także ulubioną zabawkę i kocyk, które pachną jego prawdziwym domem.

Powrót do stęsknionego psa po wakacjach to wielkie przeżycie zarówno dla właściciela jak i dla czworonoga. Niestety, na świecie żyją także nieodpowiedzialni ludzie, którzy porzucają psy w hotelach. Taki czworonóg trafia najczęściej do schroniska i jego dramat jest jeszcze większy. Ludzie potrafią krzywdzić zwierzęta z zimną krwią i uciekają od odpowiedzialności poprzez porzucanie pupili w lasach, na drogach czy w hotelikach dla zwierząt. Niestety, w czasie wakacji zdarza się to szczególnie często…